Spotkanie w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w sprawie uruchomienia SOR oraz gabinetu Nocnej i Świątecznej Pomocy Medycznej

Otwarcie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz uruchomienie gabinetu Nocnej i Świątecznej Pomocy Medycznej, to ważne wyzwania dla naszego szpitala. Nasze działania wpisywać się muszą w całość systemu zabezpieczenia medycznego miasta i regionu, a do rozwiązania zostało jeszcze wiele problemów. O wadze przedsięwzięć świadczy fakt, iż Wojewoda Podkarpacki Pani Teresa Kubas-Hul osobiście poprowadziła dziś (3 kwietnia 2024 roku) spotkanie, w którym uczestniczyli Dyrektor Generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Pan Tomasz Cyran, a także Pan Jakub Dzik Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego wraz z pracownikami.

Narodowy Fundusz Zdrowia reprezentowała Iwona Karasowska-Stepaniak – Zastępca Dyrektora do spraw Medycznych. Obecny był również Andrzej Kwiatkowski, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Szpital MSWiA reprezentował Dyrektor prof. Krzysztof Gutkowski, Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa Pani dr Urszula Rodzoń-Wańczura oraz Kierownik Izby Przyjęć Szpitala, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Medycyny Ratunkowej dr Andrzej Włodyka.

Najważniejsze problemy, które poruszono podczas spotkania dotyczyły sposobów rozwiązania przeciążeń oddziałów Szpitala, których należy się spodziewać po uruchomieniu SOR-u. Szczególną uwagę poświęcono omówieniu organizacji pomocy chorym z krwawieniami przewodu pokarmowego oraz z urazami wymagającymi pomocy ortopedycznej. Kluczowe i wciąż pozostające w sferze negocjacji pozostają problemy finansowania działalności Szpitala, a zwłaszcza powstającego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Dalszych ustaleń wymagają także zasady współdziałania z Izbami Przyjęć ościennych szpitali oraz z Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym zlokalizowanym w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

Część ustaleń wdrożono do realizacji natomiast w stosunku do pozostałych, zaplanowano dalsze spotkania robocze.

01